Kalem Gzeli - Trk Hat Sanat. www.kalemguzeli.org
 Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org - Türk Hat Sanatı - Hattat Mustafa Halim Özyazıcı

Hattat Mustafa Halim Özyazıcı

 • Vefatının 45. Yılı Vesilesiyle "Hattat Halim Zaman῾da" Sergisinde Sergilenen Eserler

 • Vefatının 45. Yılı Vesilesiyle

  Fotoğraf galerisi içeren yazıÜlkemizin son büyük hat temsilcilerinden Hattat Mustafa Halim Özyazıcı῾nın (1898-Eylül 1964) vefatının 45. sene-i devriyesinde anmak ve orijinal çalışmalarını sergilemek vesilesiyle Zaman Gazetesi῾nin merkez binasındaki fuaye alanında ‘Hattat Halim Zaman῾da῾ isimli bir sergi düzenlendi. Zaman Kitap yayın yönetmeni Yusuf Çağlar῾ın koleksiyonunda bulunan 200 parça meşk, hat, belge vb. dokümandan bir seçki niteliği taşıyan Sergi῾de; Hattat Halim῾in hat çalışması esnasında çekilmiş fotoğrafı, kartviziti, fatura örneği, camilere yaptığı büyük hat çalışmalarından numuneler, ismine gönderilmiş mektup örnekleri, hilye çalışması için yaptığı eskizler, mühür çalışmalarının baskılarının yer aldığı numuneler defteri ve daha pek çok orijinal belge sergilendi.

  Hattat Mustafa Halim Özyazıcı῾nın yaşayan tek evladı Nesli Emel Özyazıcı ve torunu Burcu Doğan da Zaman῾ın merkez binasında vefatının 45. yılı vesilesiyle açılan Hattat Halim Zaman῾da sergisini ziyaret etti. Babasının hatları ve hatıraları karşısında duygulanan N. Emel Özyazıcı; ‴Babamın hatırasını yaşattığınız için müteşekkirim. Kızım Burcu῾nun da bu sergideki hatıraları görmesi beni ayrıca memnun etti. İnşaallah bu sergiyle başlayan çalışmalar, yeni eserlere ve birbirinden güzel çalışmalara ilham olur.‴ dedi. Zaman῾a ve koleksiyon sahibi Yusuf Çağlar῾a tebrik ve teşekkürlerini de bildiren Emel Özyazıcı, ayrıca ‴Vefatının 45. yılının böyle güzel bir sergiyle başlaması inanın benim için de kızım için de çok şaşırtıcı ve heyecan verici oldu ve sergiyi görmekle de ayrıca bahtiyar olduk.‴ değerlendirmesinde bulundu.

  Sergideki hatların koleksiyoneri Yusuf Çağlar tarafından, Hattat Halim῾in kızına hat çalışması esnasında alınmış bir fotoğrafın kopyası takdim edildi.

  Aşağıdaki fotoğraf galerisi resmine tıklayarak sergideki eserleri görebilirsiniz.

  Fotoğraf galerisi için tıklayınız

   

   

   

  Sonraki içerikSonraki içerik

  Hattat Mustafa Halim Özyazıcı menüsüne ait diger içerikler...

  1. Hattat Halim Efendi῾nin talebe defteri sahaflardan çıktı
  2. Vefatının 45. Yılı Vesilesiyle "Hattat Halim Zaman῾da" Sergisinde Sergilenen Eserler

   

  
  Site Hakkında

  ARAMAARAMA
  Hat Eserleri Galerisi


  Hat Eserleri Galerisinden...

  Levha - Beyit - Eseri büyük olarak görmek için tıklayınız

   
   
  
  Sayfa başına dön Bu sitede yer alan eserlerin tüm hakları sahiplerine aittir. Sahiplerinden izinsiz kopyalanamaz,
  çoğaltılamaz ve başka mecralarda yayınlanamaz. Tüm hakları Yayın sponsoru: OrtaklarWeb tasarım: Korelasyonsaklıdır.

  Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org 2008 - 2019