Kalem Gzeli - Trk Hat Sanat. www.kalemguzeli.org
Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org - Türk Hat Sanatı - Hattat Saim Özel

Hattat Saim Özel


Hattat Saim Özel

1919 yılında Adapazarı / Taraklı῾da doğdu. Annesi Hatice Hanım, babası çevresinde sayılan, otoriter ve hatip olan Hafız Hüseyin Hamdi Bey῾dir.

1 Temmuz 1928 tarihinde Adapazarı Taraklı İlkokulu῾nu pekiyi derece ile bitirdi. 2 Mart 1941 tarihinde Nuruosmaniye Kur῾an Kursu῾ndan Ömer Nasuhi Bilmen ve Hasan Akkuş imzalı Hafızlık Belgesi῾ni aldı. 1 Temmuz 1963 tarihinde (1962-1963 yaz döneminde) Gedikpaşa Ortaokulu῾ndan orta derece ile mezun oldu. Kendisi de babasının mesleği doğrultusunda imamet mesleğini seçerek 27 Nisan 1938 tarihinde Cedit Valide Camii müezzin vekili olarak göreve başladı. Sırasıyla; Kocamustafa Paşa Camii müezzin-kayyımlığı, Nuruosmaniye Camii müezzin-kayyımlığı ve imam-hatipliği, Gedikpaşa (Divân-ı Âli) Camii imam-hatipliği, son olarak da Süleymaniye Camii imam-hatipliği görevlerinde bulunarak 5 Ekim 1981 tarihinde emekliye ayrıldı.

1952 yılında açılan iki aylık tekâmül kursuna devam ederek; fıkıh, akaid, siyer, talim ve kıraat, yurt ve sağlık bilgilerinden yapılan imtihan sonunda pekiyi derece ile diploma aldı. Diplomada; Selahattin Uslu, Nuri Yeprem, H. Sadık Erzi ve Ömer Nasuhi Bilmen῾in imzaları bulunmaktadır.

Saim Özel 1950῾li yıllarda tasavvuf müziğine ve hat sanatına ilgi duyar. Hafızların yanında ilâhiler ve usul öğrenir. 1969 yılında yayınladığı Hat Örnekleri kitabında Hattat Hacı Halim Özyazıcı῾dan 15-20 sene hat dersi aldığını anlıyoruz. Onunla birlikte Kamil Akdik, Beşiktaşlı Hacı Nuri (Korman) Beylerden de istifade ettiğini vurgulamaktadır.

29 Ekim 2005 günü Taraklı῾da doğduğu evde vefat eden hafız hattat Saim Özel, aynı gün Taraklı Kurşunlu (Yunuspaşa) Camii῾nde öğle namazının ardından kılınan cenaze namazının sonra Taraklı Mezarlığına defnedilmiştir.

Kaynak: Mustafa Bektaşoğlu, Irmak Dergisi, Sayı: 60 (Hattat Saim Özel Anısına), Aralık 2005.

Sanatçının web sitemizde yer alan eserlerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

TamamıTamamı

Hattat Saim Özel menüsüne ait diger içerikler...

1. Merhum Hattat Saim Özel Anısına

 


Site Hakkında

ARAMAARAMA
Hat Eserleri Galerisi


Hat Eserleri Galerisinden...

Levha - Eseri büyük olarak görmek için tıklayınız

 
 

Sayfa başına dön Bu sitede yer alan eserlerin tüm hakları sahiplerine aittir. Sahiplerinden izinsiz kopyalanamaz,
çoğaltılamaz ve başka mecralarda yayınlanamaz. Tüm hakları Yayın sponsoru: OrtaklarWeb tasarım: Korelasyonsaklıdır.

Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org 2008 - 2019